Czyszczenie i pielęgnacja odzieży skórzanej
Odzież, buty czy inne wyroby skórzane to rzeczy, które są wyjątkowe. Choć niektórzy twierdzą, że to nieekologicznie, warto pamiętać, że wyroby ze skóry naturalnej mogą być użytkowane przez wiele lat. Co ważne, należą do tego rodzaju przedmiotów, którym zużycie nie odbiera urody, a wręcz przeciwnie – dodaje szlachetności. Warunkiem jest jednak właściwa pielęgnacja. Jak się za to zabrać? Oto garść porad od firmy Sovrana, której eksperci wiedzą wszystko o praniu i czyszczeniu różnego typu ubrań.
Czyszczenie skóry – metody
Jeśli potrzebujemy wyczyścić wyroby ze skróty naturalnej licowej bądź zamszowej należy skorzystać z usług wyspecjalizowanej pralni. Są to bowiem rzeczy, których absolutnie nie wolno prać w pralce automatycznej. Oczywiście na co dzień możemy używać różnego rodzaju domowych środków do pielęgnacji i czyszczenia skóry, jednak raz na jakiś czas odzież ta wymaga solidnego czyszczenia i pielęgnacji w profesjonalnej pralni.
Dotychczas było oczywiste, że odzież skórzaną czyścimy chemicznie, na sucho. Nadal można skorzystać z tej metody. W przypadku czyszczenia chemicznego używa się agregatów, w których wyroby skórzane poddawane są działaniu rozpuszczalników. Środki chemiczne usuwają brud, zatłuszczenia, mają też działanie odplamiające. Całość zajmuje około półtorej godziny – ostatnią fazą tego cyklu jest pozbawienie wyrobów zapachów rozpuszczalników. Następnie odzież skórzana wędruje do specjalnej kabiny, gdzie aplikowane są na nią środki impregnujące przy użyciu pistoletu natryskowego. Na tym etapie można też użyć środków o działaniu zmiękczającym, by poddać skórę tak zwanemu uszlachetnieniu. Pistolet natryskowy pozwala też na tak zwany retusz, na przykład przyciemnienie szwów, jeśli dany model odzieży tego wymaga.
Na koniec ubranie skórzane prasowane jest na manekinie, co nadaje mu ostateczną formę, pozwala też na rozprasowanie zagnieceń na podszewce. Dopiero teraz ubranie jest gotowe do noszenia. Opcjonalnym elementem jest nanoszenie na skórę pigmentów. Farbowanie może mieć na celu odświeżenie koloru podczas renowacji mocno zużytych ubrań lub całkowitą zmianę barwy ubrania.
Nowością w branży pralniczej jest technologia wet cleaning, która pozwala zastąpić czyszczenie chemiczne praniem w kąpieli wodnej. System IBW przeznaczony jest między innymi do czyszczenia i pielęgnacji wyrobów ze skóry licowej i zamszowej. Dzięki bardzo precyzyjnemu programowaniu i sterowaniu komputerowemu możliwe jest perfekcyjne dobranie parametrów prania oraz ich kontrola na każdym etapie całego procesu czyszczenia. Pranie wodne idealnie usuwa brud, w tym trudne plamy i zabrudzenia, na przykład z krwi czy tłuszczu oraz smaru. Proces ten jest przyjaźniejszy dla środowiska oraz delikatniejszy dla odzieży niż tradycyjne czyszczenie chemiczne.
Co ważne, w wodzie środki impregnujące oraz pigmentujące rozprowadzają się lepiej i bardziej równomiernie. Dlatego farbowanie i uszlachetnianie odzieży skórzanej w procesie IBW przebiega z bardzo dobrymi rezultatami. Nawet jeśli chcemy diametralnie zmienić kolor odzieży. W systemie IBW stosuje się też innowacyjne technologie suszenia, które nie niszczą struktury odzież i łatwo nadają jej pożądaną formę. Warto skorzystać z takiej usługi, by zadbać o swoją garderobę ze skóry naturalnej.