Jak otworzyć własną pralnię?

Własna pralnia to bardzo ciekawy i wiele oferujący biznes, szczególnie dla osób dysponujących kapitałem. Jest to też świetny pomysł dla tych, którzy nie mających zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy. Wynika to z tego, że pralnia chemiczna nie wymaga praktycznie żadnych zezwoleń do prowadzenia tego typu działalności. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Otworzyć pralnię może w zasadzie każda osoba, która posiada działalność gospodarczą oraz wolne środki. Należy podkreślić, że to budynek, który będzie adoptowany na potrzeby przyszłej pralni musi spełniać specjalne wymagania dotyczące stanu technicznego, warunków sanitarnych oraz ochrony przeciwpożarowej, wymienione w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 roku.

Jak otworzyć własną pralnię?
W sytuacji, gdy nie mamy kompletnie żadnego doświadczenia w tej materii to warto zastanowić się nad adaptacją gotowych rozwiązań i na przykład rozważyć możliwość otwarcia placówki franczyzowej. Jeśli jednak zdecydujemy się na prowadzenie pralni własnym sumptem to warto na początku zainwestować w używany sprzęt, aby sprawdzić jak nasza działalność będzie funkcjonał. Wówczas jeżeli po roku czasu koszty będą wciąż wyższe niż przychody, będziemy mogli rozważyć zamknięcie naszej pralni bez większych strat.

Minimum potrzebne do otwarcia pralni
Absolutne minimum sprzętowe, jakiego będziemy potrzebować to: agregat do prania na sucho (co wiąże się z kosztem ok. 40 000 złotych), przy czym pamiętajmy, że w modele o dacie produkcji starszej niż 10 lat nie warto inwestować. Kolejny wymagany sprzęt to maszyna do prania wodnego. Do dodatkowego wyposażenia należą kabina do odplamiania, maszyna wydająca i segregująca czyste rzeczy, stół do prasowania i kasa fiskalna.

Gdzie otworzyć punkt?
Chcąc założyć własną pralnię należy liczyć się, że na początku nasze wydatki sięgną rzędu około 100 000 złotych. Przy czym większość tych środków pochłoną specjalistyczne maszyny piorące z których najdroższa to agregat do prania chemicznego (używany kosztuje do 30 000 złotych, nowy do ponad 100 000 złotych). Maszyna do prania wodnego to z kolei wydatek rzędu od 15 do 50 tysięcy złotych. Pamiętajmy jeszcze o kosztach związanych z dodatkowym wyposażeniem, czyli kabinie do odplamiania, maszynie wydającej i segregującej czyste rzeczy, stole do prasowania i kasie fiskalnej.

Gdzie kupić profesjonalne maszyny?
Na rynku obecnych jest wiele różnych firm oferujących różne maszyny pralnicze. Możemy szukać sprzętu w sieci w sklepach takich, jaki Sovrana. Wówczas możemy na spokojnie zapoznać się z ofertą i porównać różne produkty oraz opinie. Tym sposobem znajdziemy sprzęt, który będzie idealnie pasował do naszego biznesu oraz do naszych możliwości finansowych.