Jakie urządzenia znajdują się w pralni wodnej?

Jednym z zasadniczych kroków na drodze do uruchomienia własnej pralni wodnej jest wyposażenie lokalu w niezbędne maszyny i urządzenia. Aby usprawnić ten proces, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się wyposażaniem pralni wodnych. Jedną z firm działających na terenie całej Polski jest SOVRANA, dysponująca obecnie największym asortymentem w branży. Inwestorzy, którzy są zainteresowani prowadzeniem pralni wodnej, mogą zdecydować się zarówno na zakup urządzeń nowych, jak i używanych. Jakie maszyny powinny znaleźć się w pralni wodnej? O tym w dzisiejszym artykule.

Pralnico-wirówki
Podstawowym typem maszyn, jakie muszą znaleźć się w pralni wodnej, są oczywiście maszyny pralnicze. Takie urządzenia, nazywane również pralnico-wirówkami, są stosowane do prania i odwirowywania odzieży. Cały proces prania odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest pranie wstępne, w trakcie którego z tkaniny usuwane są najmniej uciążliwe zabrudzenia. Po zakończeniu prania wstępnego następuje etap prania zasadniczego, gdzie ubranie jest oczyszczane z pozostałych plam (nawet tych wyjątkowo trudnych). Następnym etapem jest płukanie, w czasie którego wyprana odzież jest wstępnie odwirowywana. Na koniec cyklu maszyna pralnicza wykonuje wirowanie końcowe, w czasie którego z ubrań usuwana jest wilgoć.

Suszarki przemysłowe
Kolejnym rodzajem urządzeń stosowanych w pralniach wodnych są suszarki przemysłowe. Takie maszyny są wykorzystywane do usunięcia wody z wypranych ubrań. W trakcie suszenia przez bęben suszarki przepływa strumień ogrzanego powietrza, sprawiając, że bielizna bardzo szybko staje się sucha. Suszarki przemysłowe charakteryzują się różną ładownością, czyli ilością rzeczy, które mogą być suszone w trakcie jednego cyklu.

Magle i składarki
W pralni wodnej, oprócz maszyn służących do prania i suszenia, muszą znaleźć się także specjalne urządzenia prasowalnicze. Wśród takich sprzętów można wymienić prasowalnice nieckowe oraz prasowalnice wałkowe. Zasada działania tych pierwszych polega na dociskaniu prasowanego materiału za pośrednictwem walca do specjalnej niecki. Niecka jest idealnie gładka, dlatego w tym przypadku prasowanie polega po prostu na przesuwaniu tkaniny po jej ściankach. Drugim rodzajem urządzenia stosowanego w pralniach wodnych są prasowalnice walcowe. W tym przypadku prasowanie zachodzi poprzez dociskanie materiału do nagrzanego walca o gładkiej powierzchni. Gdy tkanina zostanie wyprasowana, następuje proces automatycznego składania odzieży, w którym stosowane są specjalne składarki. Składarki przydają się zwłaszcza tam, gdzie ilość przyjmowanej odzieży jest wyjątkowo duża. Automatyczne składarki usprawniają przebieg całego procesu technologicznego.