O czym należy pamiętać oddając odzież do pralni chemicznej?

Niektóre ubrania wymagają specjalnego traktowania. Od tego, jak będziemy się z nimi obchodzić, zależy to, jak długo nam one posłużą. Jedną z rutynowych czynności domowych jest pranie. Jedną z rzeczy, które powinniśmy zrobić przed wrzuceniem odzieży do pralki, jest przeczytanie oznaczeń na metce. Nie każdy typ tkanin może być prany standardowymi sposobami. Zdarza się tak, że na metce znajdziemy informację, iż w przypadku tego ubrania należy unikać prania z użyciem wody. Alternatywą dla prania wodnego jest pranie chemiczne. Wiele z nas regularnie oddaje odzież do czyszczenia chemicznego. Z takich usług korzystają także hotele, szpitale czy restauracje. Osoby przynoszące tekstylia do pralni chemicznej nie zawsze pamiętają, by odpowiednio przygotować rzeczy do takiego czyszczenia. Dlatego w dzisiejszym poradniku podpowiadamy, o czym należy pamiętać oddając odzież do pralni chemicznej.

Po pierwsze – czytaj metki!
Zaczniemy od tego, co najbardziej oczywiste. Sortując ubrania na te, które wypierzemy w domu, i na te, które zaniesiemy do pralni, poświęćmy chwilę czasu na dokładne przeczytanie oznaczeń na metkach. Po wstępnym posegregowaniu ubrań warto raz jeszcze rzucić na nie okiem – może się bowiem okazać, że wśród rzeczy do pralni zawieruszyły się ubrania, które mogą być prane w zwykłej pralce. Jeśli jeszcze raz zerkniemy na metki, unikniemy sytuacji, gdy niepotrzebnie zaniesiemy do pralni chemicznej ubrania mogące być wyprane tradycyjnymi metodami.

Po drugie – opróżnij kieszenie!
Ten punkt również wydaje się oczywisty, lecz wcale nie zawsze o nim pamiętamy. Wielu z nas przeżyło przykre rozczarowanie, gdy okazało się, że w rzeczach wrzucanych do pralki znalazła się na przykład chusteczka higieniczna. Szczególnie kłopotliwe bywa to w przypadku czarnych ubrań, z których trudno później zdjąć drobinki rozmoczonego papieru. Inną nieprzyjemną sytuacją może być wrzucenie do pralki rzeczy, w kieszeniach których były pieniądze. Wyjęcie z pralki przemoczonej i zniszczonej stuzłotówki nie należy do najprzyjemniejszych momentów. Dlatego przed zaniesieniem ubrań do pralni chemicznej dokładnie zajrzyjmy do wszystkich kieszeni – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jeśli oddajemy do prania rzeczy z długim rękawem, warto sprawdzić także rękawy.

Po trzecie – wskaż pracownikowi pralni plamy na odzieży!
Przychodząc do pralni chemicznej należy dokładnie omówić z pracownikiem to, czego oczekujemy od danej usługi. Warto wskazać wszystkie miejsca, w których znajdują się zabrudzenia, oraz poinformować pracownika jaki to typ plamy i jak długo znajduje się ona na odzieży. Pomoże to w adekwatniejszym dobraniu odpowiedniego programu prania przez pracownika. Warto wskazać także istniejące uszkodzenia.