Pralnia wodna w Polsce - wymogi techniczne i formalne

Prowadzenie pralni wodnej w Polsce może się opłacać. Osoby chcące otworzyć taką działalność na pewno nie będą narzekały na brak klientów – profesjonalne pralnie wodne od lat cieszą się sporą popularnością. Uruchomienie pralni wymaga spełnienia pewnych wymagań formalnych i technicznych. Osoby zaczynające swoją przygodę z branżą pralniczą często nie wiedzą, jakie wymogi dotyczą prowadzenia pralni wodnej na terenie naszego kraju. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze kwestie związane z wymaganiami technicznymi i formalnymi. Mamy nadzieję, że nasz poradnik posłuży pomocą wszystkim myślącym o otwarciu własnej pralni.

Podział przestrzeni w pralni wodnej
Pierwszą rzeczą, z jakiej musimy zdać sobie sprawę, jest fakt, że lokal pod pralnię wodną musi być urządzony w odpowiedni sposób. W myśl rozporządzeń obowiązujących dla tego rodzaju działalności, w pralni wodnej musi znaleźć się tzw. strefa czysta i strefa brudna. Obydwie strefy muszą być od siebie wyraźnie oddzielone. Strefa brudna obejmuje między innymi miejsce, w którym przyjmowane są ubrania od klientów (wraz z magazynem), urządzenia pralnicze, stację dozowania środków piorących, miejsce do mycia wózków (myjnia automatyczna) oraz osobne pomieszczenie porządkowe. Oprócz tego w pralni musi znaleźć się jeszcze strefa czysta. W tym obszarze znajdują się takie elementy, jak miejsce do prasowania wypranej odzieży, miejsce do naprawy uszkodzonych ubrań oraz strefa do sortowania i pakowania oczyszczonej odzieży. Strefa czysta to także miejsce dla biura czy pomieszczenia administracyjnego.

Jak wybrać lokal pod pralnię wodną?
Nie każdy lokal będzie odpowiadał wymaganiom odnośnie prowadzenia pralni wodnej. Pierwszym wymogiem jest to, by lokal przeznaczony pod pralnię miał określoną powierzchnię: ma to być od 90 m2 do 1800 m2. Minimalna wysokość pomieszczeń musi wynosić tu 3,3 m, jednak zalecana jest wysokość 5,5 m. Oprócz wymogów powierzchniowych należy zapewnić także odpowiednie oświetlenie wszystkich stanowisk roboczych. Chodzi tu przede wszystkim o dostęp światła dziennego do każdego ze stanowisk. Bardzo ważne jest także to, aby lokal, w którym ma znaleźć się pralnia wodna, posiadał właściwą wentylację. Ze względu na specyficzne warunki panujące w pralni wodnej, do tego typu działalności konieczne jest zapewnienie zarówno wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej. Jej wydajność musi mieścić się co najmniej na poziomie siedmiu do dziesięciu wymian na godzinę. Jeśli chodzi o instalacje, niezbędne będzie zaprojektowanie i przeprowadzenie instalacji elektrycznej, oświetleniowej i sygnalizacji alarmu pożarowego. Prócz tego konieczne jest zapewnienie siły do zasilenia urządzeń znajdujących się w lokalu.