Jak działa pralnia chemiczna?

Znaczna część z nas pewnie chociaż raz w życiu korzystała z pralni chemicznej. A jeśli nie, to z pewnością każdy wie, że takie pralnie istnieją. W dzisiejszym świecie pralnie chemiczne nie są niczym nadzwyczajnym – można spotkać je zarówno przechodząc ulicami dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Fakt, że takie miejsca istnieją, nie jest niczym niespotykanym; jednak tak naprawdę mało kto wie, jak właściwie działają pralnie chemiczne. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z odzieżą trafiającą do pralni chemicznej? Czy wiesz, dlaczego taki rodzaj czyszczenia stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznego prania tkanin? O tym w dzisiejszym tekście.

Jaką odzież należy prać chemicznie?
Pranie należy do rutynowych czynności, które wykonujemy w naszych domach co kilka lub góra kilkanaście dni. Tak przyzwyczailiśmy się do obecności w mieszkaniu pralki automatycznej, że często nawet nie patrzymy, co znajduje się na wrzucanych do niej ubraniach. Niekiedy takie działanie może
zaszkodzić tkaninom – zwłaszcza wtedy, gdy na metce znajduje się oznaczenie „prać chemicznie”. W takich sytuacjach powinniśmy zanieść odzież do pralni chemicznej.

Pranie chemiczne – o co w tym wszystkim chodzi?
Najprostszym wyjaśnieniem prania chemicznego jest po prostu pranie z zastosowaniem w miejsce wody specjalnego rozpuszczalnika. Taki naprawdę pranie chemiczne jest czyszczeniem bez użycia wody, zatem można by je określić również jako pranie na sucho. Jak wspomnieliśmy, niektóre typy tkanin nie powinny być prane z użyciem wody. Dotyczy to zwłaszcza delikatnych i podatnych na zniszczenie tkanin, na przykład wełny z merynosów czy jedwabiu. Dzięki pralni chemicznej możemy także wyprać odzież z wyjątkowo silnymi zabrudzeniami, których nie była w stanie usunąć nasza domowa pralka i zwykły proszek.

Więcej szczegółów na temat zakładania pralni chemicznej znajdziesz na stronie: https://www.sovrana.pl/czyszczenie-chemiczne/

Jak przebiega pranie chemiczne?
Tkaniny przynoszone do pralni chemicznej czeka specjalny proces czyszczenia z użyciem rozpuszczalnika. Ubrania są umieszczane w bębnie maszyny pralniczej, która wyglądem przypomina nieco zwykłą pralkę – jednak w znacznie większym rozmiarze. Jednorazowo w maszynie może znaleźć się od 10 do 40 kg ubrań; jednak zdarzają się także i takie modele, w których jednorazowo można prać jeszcze więcej. Maszyna pralnicza jest tak naprawdę specyficzną kombinacją pralki i suszarki, dzięki czemu odzież nie tylko zostaje oczyszczona, lecz również osuszona. Po umieszczeniu ubrań w bębnie, następuje wlanie do środka rozpuszczalnika. Przypominamy, że takie pranie odbywa się bez użycia wody, zatem cały proces czyszczenia dokonywany jest właśnie przy pomocy rozpuszczalnika. Po wypraniu odzieży następuje płukanie, a następnie suszenie. Nad przebiegiem całego procesu czuwa pracownik pralni.