Czyszczenie i pielęgnacja skór – jak skonstruować ofertę swojej pralni?

Jeśli prowadzisz pralnię lub rozważasz otwarcie takiego punktu usługowego, z pewnością wiesz, że duża część klientów szuka usług związanych z pielęgnacją, czyszczeniem oraz renowacją wyrobów ze skóry. W obecnych czasach, gdy pralki automatyczne z dużym wyborem programów są niemal w każdym gospodarstwie domowym, do pralni oddajemy te wyroby, których nie możemy uprać w pralce. W dużej mierze są to właśnie wyroby ze skóry licowej lub zamszowej.

Dlatego konstruując ofertę pralni koniecznie musisz w niej uwzględnić tego typu usługi. Warto wiedzieć, że obecnie funkcjonują dwie technologie: czyszczenie chemiczne na sucho oraz czyszczenie w systemie wet cleaning. Przy wdrażaniu obu tych technologii warto skorzystać ze wsparcia ekspertów z firmy Sovrana, która od wielu lat jest liderem w branży pralniczej i specjalizuje się właśnie w projektowaniu i wyposażaniu pralni a także w szkoleniach dla ich personelu.

Czyszczenie chemiczne to klasyczna metoda pielęgnacji oraz renowacji wyrobów ze skóry. Jak to się odbywa? Podstawowy cykl czyszczenia odbywa się w agregacie, gdzie skóra poddawana jest działaniu rozmaitych rozpuszczalników, które usuwają z niej zabrudzenia. Na tym etapie usuwane są też różnorakie plamy, w tym plamy pochodzenia biologicznego czy zabrudzenia tłuste, na przykład plamy od smaru. Cały cykl trwa od godziny do półtorej. Ważne, żeby na tym etapie odzież trafiła do jak najnowocześniejszego agregatu. Nowoczesne agregaty to urządzenia działające na zasadzie obiegu zamkniętego, dzięki czemu udało się wyeliminować problem szkodliwych oparów. Warto też wybierać maksymalnie ekologiczne rozpuszczalniki. Nowością w systemie czyszczenia chemicznego są rozpuszczalniki stworzone na bazie krzemionki – silikonowe środki czyszczące są biodegradowalne, a przy tym bardzo skuteczne w swojej roli.

Czyszczenie w agregacie to dopiero pierwszy etap całego procesu. Wyczyszczona i natłuszczona odzież trafia następnie do kabiny impregnującej. W tym miejscu nanosi się na skórę środki impregnujące, do czego wykorzystywana jest technologia natryskowa. W ten sam sposób można nanieść także środki zmiękczające, jeśli zależy nam na uszlachetnieniu skóry. Pistolet natryskowy może też służyć do farbowania odzieży skórzanej barwnikami sporządzonymi na bazie wody i wosków, dzięki czemu wnikają one w strukturę skóry i nadają jej piękny kolor oraz odpowiedni połysk. Na koniec odzież jest prasowana i nadaje jej się ostateczną formę.

Czyszczenie w systemie wet cleaning to innowacyjna alternatywa dla czyszczenia chemicznego. Dzięki nowoczesnym technologiom odzież ze skór zamszowych oraz naturalnych skór licowych może być czyszczona w kąpieli wodnej, co pozwala na szybsze i dużo skuteczniejsze usuwanie zabrudzeń oraz trudnych i uporczywych plam. Używane są tego pralnice z bardzo precyzyjnym systemem dozowania detergentów oraz kontrolą komputerową parametrów na każdym etapie czyszczenia. Dzięki temu nawet delikatne ubrania mogą być prane w wodzie. Technika ta znakomicie nadaje się też do farbowania wyrobów ze skóry licowej i zamszowej. Pigment rozprowadzony w wodzie lepiej wnika w skórę niż nakładany na sucho. Dzięki temu osiągniemy świetne efekty zarówno w odświeżaniu koloru jak i w radykalnej zmianie barwy ubrania.