Techniki prania dywanów

Podłogi w firmach i biurowcach są najczęściej pokryte wykładziną, która nadaje wnętrzom przytulności oraz jest zwyczajnie estetyczna. Źle pielęgnowana wykładzina szybko jednak zamieni się w siedlisko brudu o wyjątkowo nieciekawej prezencji. Na szczęście wystarczy regularne odkurzanie specjalistycznym sprzętem, który pozwoli utrzymać powierzchnie dywanowe w czystości i zapewni im długi żywot. Profesjonalne czyszczenie dywanów to też świetne rozwiązanie na poradzenie sobie z zabrudzeniami domowymi.

Profesjonalne firmy pralnicze, jak np. Sovrana, oferują czyszczenie dywanów tak, żebyś Ty nie musiał martwić się trudnym do osunięcia brudem. Specjalistyczne odkurzacze do czyszczenia dywanów, wykładzin dywanowych i tapicerek meblowych bądź samochodowych szybko poradzą sobie z każdym zabrudzeniem. Proces czyszczenia dzieli się na cztery etapy. Pierwszy polega na usunięciu zabrudzeń nierozpuszczalnych, drugi to rozpuszczenie brudu, trzeci usuwa brud, a czwarty suszy dywan pozostawiając go czystym i gotowym do użycia.

Zabrudzenia nierozpuszczalne
80% zabrudzeń występujących w wykładzinie jest nierozpuszczalna, co oznacza, że jedynym skutecznym sposobem pozbycia się ich jest odkurzanie na sucho. Takie zabiegi powinny stanowić element codziennej pielęgnacji wykładziny oraz być obowiązkową czynnością poprzedzającą każde czyszczenie, niezależnie od stosowanej metody. Wciąż jednak panuje przeświadczenie, że nie warto odkurzać wykładziny, ponieważ wszystkie zabrudzenia i tak zostaną odessane w czasie prania. Tego rodzaju błąd przyczynia się do niszczenia materiału. W procesie usuwania zabrudzeń ważny jest również dobór odpowiedniego odkurzacza. Najlepszy będzie odkurzacz z wirującą szczotką, która w czasie pracy rozczesuje włókna wykładziny i unosi zabrudzenia zbyt ciężkie dla tradycyjnej ssawki. Bardzo wygodne w użyciu są odkurzacze kolumnowe.

Brud i jego rozpuszczanie
Na tym etapie należy doprowadzić do rozpuszczenia brudu, który pozostał na wykładzinie. Polega to na oddzieleniu brudu od włókna, wytworzeniu emulsji lub zmydleniu tłuszczu. Decyduje to o skuteczności czyszczenia.

Usunięcie brudu i suszenie dywanu
Profesjonalne czyszczenie polega na zastosowaniu środków chemicznych, zapewniających jak najlepszy efekt. Zastosowanie takich środków pozwala na obniżenie napięcia powierzchniowego wody oraz oddzielenie brudu od włókna; emulsyfikację zabrudzeń o charakterze oleistym, a więc rozbicie zabrudzeń na drobne cząsteczki i wytworzenie zawiesiny; zmianę tłuszczy w mydło, które następnie możemy rozpuścić w wodzie i wypłukać oraz otoczenie cząstek brudu ładunkiem elektrostatycznym tak, aby zostały oddzielone od włókna i od siebie nawzajem. Dobrze, żeby bezpośrednio po czyszczeniu wykładzina nie była eksploatowana do momentu całkowitego wyschnięcia, w czym pomoże odpowiednia cyrkulacja powietrza.