
Pranie wodne a pranie chemiczne - najważniejsze różnice
Gdy mówimy o praniu odzieży, najczęściej mamy na myśli tradycyjne pranie z użyciem wody i proszku. Jednak oprócz tej metody istnieje jeszcze jeden typ prania, a mianowicie pranie chemiczne. I chociaż celem obydwu sposobów jest po prostu pozbycie się zabrudzeń, to jednak te dwie metody znacznie się od siebie różnią. Spróbujmy wyjaśnić to na przykładzie funkcjonowania dwóch rodzajów pralni: pralni wodnej i pralni chemicznej.
Pranie wodne
Chcąc oddać nasze rzeczy do pralni, mamy dwie możliwości. Po pierwsze możemy zanieść je do pralni wodnej, po drugie do pralni chemicznej. Na początek skupmy się na tradycyjnej pralni wodnej. Środki używane w pralniach wodnych są w zasadzie takie same, jak przy praniu robionym w domu. Niezbędne są zatem pralka, woda i środek piorący.
Pranie chemiczne
Pranie chemiczne na szerszą skalę rozpowszechniło się w latach trzydziestych XIX wieku. I chociaż współczesne środki czyszczące, jakie są w nim wykorzystywane znacznie różnią się od tych stosowanych wtedy, ogólna zasada pozostaje właściwie bez zmian: pozbyć się zabrudzeń bez użycia wody. Czy wypranie ubrań bez zastosowania wody jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Działanie pralni chemicznych opiera się na wykorzystaniu specjalnych substancji zwanych rozpuszczalnikami. To właśnie one są odpowiedzialne za rozpuszczenie i usunięcie zabrudzeń znajdujących się na tkaninach.
Sprzęt stosowany w pralniach chemicznych
W pralniach chemicznych stosowane są specjalne agregatory piorąco-suszące. To maszyny pozwalające zarówno na wypranie, jak i na osuszenie czyszczonej odzieży. Do prania używane są specjalne rozpuszczalniki. Jakość używanych obecnie rozpuszczalników jest bardzo wysoka, dzięki czemu nie stanowią one żadnego zagrożenia dla środowiska. Nie musimy się więc martwić, że takie rozwiązanie jest nieekologiczne.
Pralnia wodna czy pralnia chemiczna?
Wybierając pralnię musimy wiedzieć, że niektóre rodzaje tkanin wręcz wymagają czyszczenia chemicznego. Dotyczy to zwłaszcza delikatnych materiałów, jak len, kaszmir czy wełna. Do pralni chemicznej powinniśmy oddać również ubrania zrobione z zamszu czy skóry. Do prania wodnego nie nadają się także rzeczy mające w składzie pierze. No dobrze, ale skąd mamy wiedzieć, które rzeczy oddawać do której pralni? Najważniejszą i pierwszą wskazówką są informacje zamieszczone na metce. Producenci ubrań podają na metkach różne informacje, między innymi te dotyczące sposobu prania. Dlatego jeżeli na metce przeczytamy, że dane ubranie nie może być prane w wodzie, konieczne będzie oddanie go do czyszczenia chemicznego. Niektóre pralnie realizują zarówno usługi prania wodnego, jak i prania chemicznego, dzięki czemu nie musimy zanosić ubrań w dwa oddzielne miejsca.