Otwieramy pralnię chemiczną - ile kosztuje uruchomienie własnej pralni?

Prowadzenie własnego biznesu to doskonała szansa nauczenia się zarządzania własnym czasem i kapitałem. Osoby pragnące uruchomić własną działalność oczywiście chcą na tym jak najwięcej zarobić. Istnieją branże, w których znacznie łatwiej o zadowalające zyski. Przykładem mogą być pralnie chemiczne. Zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wciąż jest bardzo wysokie, nic też nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Usługi związane z czyszczeniem tkanin to obecnie jeden z bardziej dochodowych biznesów. Jednak aby rzeczywiście móc na tym zarobić, należy opracować solidny biznesplan. W trakcie przygotowywania strategii działania konieczne jest poświęcenie uwagi kosztom, z jakimi wiąże się inwestycja we własną pralnię. Ile kosztuje uruchomienie własnej pralni? Z jakimi kwotami powinniśmy się liczyć? Spróbujmy przyjrzeć się temu nieco dokładniej.

Koszty lokalowe
Pierwszą sprawą są koszty związane z lokalem. Oczywiście najbardziej opłaca się stworzyć pralnię w lokalu, którego jesteśmy właścicielami; jednak mało kto jest w tak komfortowej sytuacji. Jeśli nie posiadamy swojego lokalu, pozostaje nam opcja wynajmu. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje wynajmowanie lokalu pod pralnię chemiczną. Wiele zależy od metrażu oraz lokalizacji. Wiadomym jest, że najwięcej zapłacimy za wynajem lokalu w miejscu gwarantującym dużą ilość potencjalnych klientów: a więc przede wszystkim w centrach dużych miast, w miejscach dobrze skomunikowanych oraz na terenie większych osiedli mieszkalnych (zwłaszcza w bogatszych dzielnicach).

Opłaty za media
Kolejną kwestię, która należy uwzględnić, są opłaty za media. Prowadzenie pralni wiąże się przede wszystkim z dużym zużyciem prądu i wody. Aby zminimalizować koszty możemy poszukać dostawcy energii elektrycznej oferującego korzystne taryfy.

Sprzęt i wyposażenie
Na wyposażenie pralni chemicznej składają się przede wszystkim urządzenia pralnicze oraz maszyny służące do suszenia i prasowania. Kupując sprzęt do pralni najlepiej skorzystać z oferty renomowanych firm zajmujących się sprzedażą tego rodzaju produktów. Pracownicy takich firm pomogą nam wybrać takie urządzenia, jakie będą najlepsze dla naszej działalności.

Koszty administracyjne
Osobną sprawę stanowią tzw. koszty administracyjne. Najważniejszymi sprawami będą tu podjęcie współpracy z księgowym lub biurem rachunkowym, założenie kasy fiskalnej oraz zakup (lub dzierżawa) terminala płatniczego. Poza tym dochodzi jeszcze otworzenie w banku konta firmowego (w większości banków prowadzenie takiego konta jest darmowe lub wiąże się z niewielkimi opłatami).

Pozostałe koszty
Do pozostałych kosztów zalicza się m. in. koszt zakupu środków piorących oraz wynagrodzenie dla pracowników.