Czyszczenie skór – poznaj innowacje w tej dziedzinie

Czyszczenie odzieży skórzanej to usługa, która wymaga dużej wiedzy o tym materiale a także umiejętności i odpowiedniej technologii, by skutecznie usunąć wszelkie plamy i zabrudzenia, nie zniszczyć skóry, a wręcz przeciwnie – odświeżyć ją i zakonserwować. W kwestii czyszczenia odzieży i innych wyrobów skórzanych wiele się w ostatnich latach zmieniło i obecnie dostępne są naprawdę innowacyjne technologie i środki chemiczne. Nowoczesne sposoby dbałości o skórę zna firma Sovrana, która już do dwudziestu lat specjalizuje się w profesjonalnych usługach pralniczych a także w rozwiązaniach dla firm działających w tej branży. Oto, co znajduje się w jej ofercie.

Mówiąc o czyszczeniu skór mamy na myśli zarówno odzież skórzaną, jak i wykonane z tego materiału akcesoria. W zależności od rodzaju produktu i skóry, z jakiego jest wykonany, należy wybrać innego typu środki i techniki. Dlatego ważne jest, by w pralni wprowadzić maksymalnie szeroką ofertę. Czyszczenie ubrań w agregacie chemicznym to jedna z podstawowych usług w tym zakresie. Do usunięcia zabrudzeń używa się w tym przypadku rozpuszczalnika, w procesie prania stosowane są też oleje natłuszczające, których proporcje należy staranie dobrać do rodzaju czyszczonej skóry. Usunięcie zabrudzeń to dopiero pierwszy etap – po praniu odzież skórzana trafia do specjalnej kabiny do impregnacji, gdzie odzież umieszczona na manekinie przy użyciu spryskiwacza pokrywana jest substancją konserwującą. Ostatni etap to prasowanie, które też odbywa się na manekinie. W przypadku skór zamszowych na tym etapie są one dodatkowo wygładzane. Tak wyczyszczona i zakonserwowana odzież może już trafić do klienta.

Współcześnie mamy też alternatywę dla czyszczenia chemicznego. Jest to pranie wodne odzieży skórzanej w systemie wet cleaning. System ten oferowany przez firmę Sovrana jest zdecydowanie bardziej ekologiczny niż czyszczenie przy użyciu rozpuszczalników. Jednocześnie w żaden sposób nie niszczy odzieży i czyści ją równie skutecznie, jak środki chemiczne. System wet cleaning znakomicie sprawdza się też w usuwaniu plam i zabrudzeń, z którymi pralnia chemiczna słabo sobie radzi, są to np. zanieczyszczenia krwią, wymiocinami, kawą, winem czy lodami. Co ważne, podczas prania wodnego skóra nie traci swoich naturalnych właściwości, a więc zdecydowanie uproszczony i skrócony jest etap jej uszlachetniania i impregnowania. Rzecz jasna warunkiem dobrych efektów jest bardzo precyzyjne dobranie wszystkich parametrów prania. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w systemie wet cleaning pralnico – wirówek wyposażonych w system Komputer Full Control, gdzie nie musimy ograniczać się do gotowych programów, tylko możemy stosować własne ustawienia.