Czy chemiczne czyszczenie odzieży jest eko?

Najpopularniejszą alternatywą dla prania jest czyszczenie chemiczne. Taki sposób usuwania zabrudzeń opiera się na użyciu w miejsce wody i proszku specjalnego rozpuszczalnika – właśnie dlatego czyszczenie chemiczne jest czasem nazywane praniem na sucho. W kontekście prania chemicznego często pojawia się pytanie, czy takie działanie nie szkodzi środowisku. Jakby nie patrzeć, substancje używane w funkcji rozpuszczalników są przecież toksyczne. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kwestii ekologiczności pralni chemicznych.

Środki stosowane do czyszczenia chemicznego
Środki do prania chemicznego, które są wykorzystywane współcześnie, znacznie różnią się od tych używanych u początkach stosowania na szeroką skalę tej metody pralniczej. Pralnie chemiczne zaczęły funkcjonować u początków dziewiętnastego wieku, a dokładnie w połowie lat trzydziestych. Przez wiele lat poszukiwano środków, które najlepiej sprawdzą się w funkcji rozpuszczalnika. Pierwotnie stosowano w tym celu substancje opierające się na pochodnych ropy naftowej. Jednak szybko tego zaprzestano, ponieważ takie substancje charakteryzowały się znaczną palnością. W późniejszym czasie zaczęto używać odplamiaczy chlorowych, które okazały się bezpieczniejsze i znacznie skuteczniejsze od środków stosowanych wcześniej.

Pranie chemiczne dziś
W czasach współczesnych stosuje się inne preparaty. Wśród najczęściej używanych rozpuszczalników znajduje się przede wszystkim czterochloroetylen. Oprócz tego można wykorzystać środki oferowane przez profesjonalne firmy specjalizujące się w technice prania chemicznego, np. firmę SOVRANA. Bardzo dobrymi preparatami są na przykład SENSENE (rozpuszczalnik składający się ze zmodyfikowanego alkoholu) oraz GREEN EARTH (czyli specjalny silikon w płynie).

Czyszczenie chemiczne a ekologia
W obecnych czasach technologia prania chemicznego poszła znacznie do przodu. Dzięki temu chemiczne czyszczenie może odbywać się bez uszczerbku dla środowiska naturalnego. Cały proces prania chemicznego przebiega w kontrolowanych warunkach przy użyciu specjalnego agregatu piorąco-suszącego. Po załadowaniu odzieży do agregatu wlewa się do niego rozpuszczalnik, po czym następuje proces pralniczy, a następnie suszenie. Agregat jest bezwylotowy, co oznacza, że nie jest w żaden sposób możliwe wydostanie się oparów substancji piorącej na zewnątrz. Gdy pranie dobiega końca, opary powstające w czasie prania zostają wymrożone dzięki specjalnym chłodziarkom. Dzięki wymrażaniu oparów następuje ich skraplanie, po czym rozpuszczalnik jest ponownie zwracany do zbiorników w agregacie. Środki chemiczne stosowane do czyszczenia chemicznego są utylizowane, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla środowiska.