Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnego czyszczenia dywanów?

Właściciele dywanów wiedzą, że ich czyszczenie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dywany, jak żaden inny element wyposażenia naszego domu, muszą podlegać regularnemu odświeżaniu. Ma to znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, lecz także ze względu na nasze zdrowie. Dywany, które długo nie były czyszczone, stają się wręcz idealnym siedliskiem różnego typu drobnoustrojów, na czele z mikroskopijnymi roztoczami. Aby temu zapobiec, raz na jakiś czas dywan powinien przechodzić dokładne odświeżenie – i nie mamy tu wcale na myśli samego odkurzania. Czyszczenie zapewnia także dywanowi dłuższą trwałość – a doskonale wiemy, że ładny, zadbany dywan może stać się prawdziwą ozdobą naszego wnętrza. Wiele osób podejmuje się samodzielnego czyszczenia dywanów. I chociaż chęci bywają jak najlepsze, takie działanie może niestety poważnie zaszkodzić tkaninie. Nie mając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w czyszczeniu dywanów, nie jesteśmy w stanie podejść do tego zadania jak profesjonalista. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy, dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnego czyszczenia dywanów.

Samodzielne czyszczenie dywanów – najczęściej popełniane błędy
Wiele osób z różnych przyczyn decyduje się na czyszczenie dywanów metodami domowymi. Takie metody pozwalają co prawda zaoszczędzić pieniądze, jednak są zdecydowanie mniej skuteczne niż profesjonalne czyszczenie dywanów w specjalistycznych pralniach. Nieumiejętne czyszczenie dywanu w domu może doprowadzić do trwałych uszkodzeń jego struktury, nie wspominając już o tym, że nigdy nie wyczyścimy materiału tak dokładnie, jak w pralni chemicznej. Właściciele dywanów popełniają w trakcie czyszczenia szereg błędów, doprowadzających dywan do fatalnego stanu. Jednym z najczęstszych błędów jest używanie zbyt dużej ilości środka czyszczącego. Osad z szamponu, który pozostaje na dywanie w wyniku niedokładnego spłukania, nie tylko staje się idealną pożywką dla drobnoustrojów, lecz także negatywnie wpływa na stan materiału. Innym błędem jest używanie zbyt dużej ilości wody, co z kolei może doprowadzić do odkształcania i wybrzuszania się dywanu.

Profesjonalne pranie dywanów
Aby uniknąć powyższych problemów, najlepiej zanieść dywan do profesjonalnej pralni. Jej pracownicy to doświadczeni eksperci, posiadający obszerną wiedzę i dysponujący nowoczesnym sprzętem pralniczym, dzięki czemu nasz dywan odzyska dawną świetność. W pralniach chemicznych używane są wyjątkowo skuteczne środki czyszczące, pozwalające nie tylko usunąć z dywanu wszelkie zabrudzenia, lecz także zapewniające mu delikatną powłokę ochronną. Stosowane są także środki przeciwpleśniowe i przeciwgrzybiczne, zapobiegające inwazji bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów.