
Ekologia a pralnia chemiczna
Chemiczne czyszczenie odzieży jest jedną z popularniejszych usług na rynku pralniczym. Szczególnie w Polsce, gdy na co dzień pierzemy najczęściej w domu, a do palni oddajemy rzeczy z wymagających materiałów, np. jedwabiu, wełny czy skóry. Z pralni korzystamy też, by uprać garderobę wymagającą specjalnego traktowania: odzież wierzchnią, suknie z koronki, garnitury czy garsonki. Najczęściej są one poddawane właśnie czyszczeniu chemicznemu. Jak to się jednam ma do ekologii, jeśli potrzeba naprawdę silnych detergentów, by usunąć plamy i zanieczyszczenia?
Dobry agregat to podstawa. Nie ma wątpliwości, że najczęściej stosowany produkt w czyszczeniu chemicznym, czyli czterochloroetylen, znany też pod nazwą PER jest substancją bardzo szkodliwą, o działaniu rakotwórczym. Jest więc niebezpieczny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla ludzi, którzy używają go w pracy. W trosce o ekologię oraz zdrowie pracowników pralni wprowadzono więc agregaty z obiegiem zamkniętym, dzięki czemu usunięto problem trujących oparów wydobywających się z urządzenia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu chłodzącego, który doprowadza do skroplenia się oparów i w takiej formie są one odprowadzane z powrotem do agregatu. Muszą być też spełnione surowe normy europejskie dotyczące utylizacji trujących odpadów – między innymi opisujące dokładnie jakość pojemników oraz sposób transporty.
Inną metodą na uczynienie czyszczenia chemicznego bardziej bezpiecznym dla środowiska jest stosowanie alternatywnych rozpuszczalników o niższym poziomie szkodliwości. Obecnie są to najczęściej rozpuszczalniki węglowodorowe (Hydrocarbon), oraz rozpuszczalniki pozbawione halogenu (System K4). Nadal trwają też prace nad tworzeniem jeszcze innego rozpuszczalnika, który będzie jednocześnie skuteczny i nieszkodliwy.
Alternatywą godną rozważenia jest też zastąpienie klasycznego czyszczenia chemicznego innowacyjnym systemem wet cleaning firmy Sovrana. Jest to pranie wodne, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn, specjalistycznych detergentów z precyzyjnym systemem dozowania oraz zaawansowanych programatorów umożliwiających kontrolę nad każdym parametrem prania, w systemie tym można prać także odzież, która do tej pory czyszczono na sucho, na przykład ubrania z jedwabiu i skóry. System wet cleaning dzięki użyciu zdecydowanie łagodniejszych detergentów jest dużo mniej szkodliwy dla środowiska. Obsługa prania wodnego jest też mniejszym ryzykiem dla pracowników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że skuteczność prania wodnego wet cleaning jest taka sama, a w szczególnych przypadkach nawet wyższa niż chemicznego czyszczenia na sucho.