Czym jest ekstrakcyjne pranie dywanów?

Czyszczenie ekstrakcyjne to jedna z metod, z jakimi możemy spotkać się w pralniach chemicznych. Czyszczeniu ekstrakcyjnemu mogą być poddawane na przykład dywany, lecz także inne tkaniny i materiały. O ile większość z nas wie, że czyszczenie ekstrakcyjne jest jednym ze skuteczniejszych sposobów pozbywania się zabrudzeń, to mało kto zdaje sobie sprawę, czym właściwie jest metoda ekstrakcyjna. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej. Przedstawiamy krótką charakterystykę ekstrakcyjnej metody czyszczenia dywanów.

Na czym polega czyszczenie ekstrakcyjne?
Na początek spróbujmy wyjaśnić, na czym polega sam proces czyszczenia ekstrakcyjnego. Wbrew pozorom nie jest on aż tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Ekstrakcja polega po prostu na nałożeniu detergentu na czyszczoną powierzchnię za pośrednictwem natryskiwania. W drugiej fazie środek czyszczący jest odsysany wraz z brudem za pomocą specjalnej maszyny zwanej ekstraktorem.

Takie materiały można poddawać czyszczeniu ekstrakcyjnego?
Jak wspomniano, do czyszczenia ekstrakcyjnego nadają się nie tylko dywany. Ta metoda może być stosowana również dla wykładzin dywanowych, tapicerek meblowych lub niektórych materiałów tekstylnych (na przykład zasłon).

Jak przebiega proces czyszczenia ekstrakcyjnego?
Aby czyszczenie ekstrakcyjne przyniosło oczekiwane rezultaty, należy wykonać po kolei określone kroki. W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć dywan. W tym celu najlepiej sprawdzają się odkurzacze z wirującą szczotką. Na tym etapie można także wytrzepać materiał (oczywiście jeśli jest taka możliwość). Odkurzenie materiału pozwala wstępnie rozczesać jego włókna oraz przygotować tkaninę na działanie środka czyszczącego. Następnie konieczne jest usunięcie większych zabrudzeń, na przykład pozostałości oleju, wosku czy plam z innych tłustych substancji. Ten etap można także nazwać usunięciem zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie. Usunięcie tego rodzaju zabrudzeń jest bardzo ważne, dlatego należy wykonać go bardzo dokładnie. Po wstępnym oczyszczeniu materiału należy spryskać dywan środkiem piorącym, a następnie zostawić go przez chwilę na materiale. Kolejnym krokiem jest dokładne odessanie środka piorącego za pomocą ekstraktora. Po zakończeniu tej czynności trzeba zaczesać włosie dywany w jednym kierunku, po czym pozostawić go do wyschnięcia.

Czyszczenie ekstrakcyjne w pralniach chemicznych
Zdecydowanie najlepszą opcją jest oddanie dywanu do specjalistycznej pralni realizującej usługi czyszczenia ekstrakcyjnego. Takie zakłady dysponują sprzętem, który jest niezbędny do prania dywanów, jak również wszystkimi koniecznymi środkami chemicznymi. Oddając dywan do czyszczenia ekstrakcyjnego mamy pewność, że trafia on w dobre ręce.