Rozpuszczalniki do prania chemicznego

Pranie chemiczne jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego prania z użyciem wody i proszku. W przypadku niektórych rodzajów odzieży czyszczenie chemiczne jest wręcz zalecane. Jeśli na metce zobaczymy informację, że dana rzecz nie nadaje się do prania w wodzie, należy zanieść ją do pralni chemicznej. Z usług pralni chemicznych korzystają także hotele, szpitale i restauracje. Klasycznymi przykładami materiałów, które nie powinny być prane w wodzie, są wełna, len i zamsz. Woda może uszkodzić delikatną strukturę tych materiałów, powodując odkształcenia i odbarwienia. Oddając odzież do pralni chemicznej zyskujemy pewność, że naszym rzeczom nie stanie się nic złego. W przeciwieństwie do tradycyjnego prania z użyciem wody i proszku, czyszczenie chemiczne odbywa się z wykorzystaniem specjalnego rozpuszczalnika. Rozpuszczalnikiem nigdy nie jest woda, dlatego taki sposób czyszczenia odzieży nazywany jest czasem praniem na sucho. Jakie substancje są stosowane w profesjonalnych pralniach chemicznych?

PCE, czyli czterochlorek etylenu
Rozpuszczalnikiem, który jest obecnie na szeroką skalę stosowany w pralniach chemicznych, jest czterochlorek etylenu. Zastąpił on preparaty wykorzystywane dawniej, a więc preparaty wytwarzane z pochodnych ropy naftowej i odplamiacze chlorowe. PCE jest znacznie skuteczniejszy niż substancje stosowane u początków pralnictwa chemicznego. Jest także o wiele mniej niebezpieczny, ponieważ przede wszystkim nie jest aż tak łatwopalny. Tetrachloroetylen charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami usuwania nawet najbardziej uporczywych plam i zabrudzeń.

GREEN EARTH
Alternatywą dla PCE jest technologia GREEN EARTH, stosowana przez firmę SOVRANA. Firma od lat specjalizuje się w nowoczesnym pralnictwie chemicznym. W tej metodzie w miejsce tradycyjnego rozpuszczalnika używa się płynnego silikonu. Technologia GREEN EARTH jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Ten bardzo delikatny rozpuszczalnik powstaje z naturalnych zasobów Ziemi, a więc piasku lub krzemionki. Ubrania wyprane metodą GREEN EARTH są nie tylko idealnie czyste, lecz także pozbawione charakterystycznego, „chemicznego” zapachu.

SENSENE
SENSENE to kolejna propozycja od firmy SOVRANA. W tym przypadku w roli rozpuszczalnika występuje zmodyfikowany alkohol. Największą zaletą tej metody piorącej jest ochrona kolorów pranych tkanin oraz zapobieganie deformacjom odzieży. Ubrania oczyszczone przy użyciu SENSENE są perfekcyjnie czyste i dosłownie wyglądają jak nowe. Dodatkowym atutem jest to, że środek zapobiega gnieceniu się ubrań podczas prania, dzięki czemu odzież bardzo łatwo się pracuje. SENSENE jest w pełni biodegradowalny, dlatego można zaliczyć jego stosowanie do metod przyjaznych środowisku.