Czym jest pranie chemiczne?

Pranie bez wody – czy to w ogóle możliwe? I chociaż w pierwszej chwili zapewne instynktownie zaprzeczyliśmy, tak naprawdę pranie na sucho faktycznie istnieje. Co więcej – taki rodzaj czyszczenia doskonale sprawdza się do usuwania mocniejszych zabrudzeń czy plam nie dających się doprać klasycznymi metodami. W niektórych przypadkach pranie bez wody jest jedyną możliwością oczyszczenia tkaniny. Dzieje się tak na przykład przy wyjątkowo delikatnych materiałach, którym pranie wodne mogłoby zaszkodzić. Lecz o co tak naprawdę chodzi w praniu bez wody? Czy to tylko jakiś skrót myślowy, czy rzeczywiście da się wyprać w ten sposób ubranie? Spróbujmy wyjaśnić, na czym polega pranie chemiczne.

Skąd wzięło się pranie chemiczne?
Sam pomysł prania chemicznego narodził się już w początkach XIX wieku. W tym czasie zaczęto dostrzegać, że do prania niektórych ubrań nie nadają się tradycyjne metody bazujące na użyciu wody. Jako że tak czy inaczej do prania niezbędny jest jakiś rozpuszczalnik, w tamtym czasie rozpoczęły się poszukiwania substancji, która mogłaby stanowić alternatywę dla prania wodnego. Pierwszymi substancjami, które zastosowano w tym celu, były środki pozyskiwane z ropy naftowej. Taki sposób czyszczenia, choć okazał się dosyć skuteczny, pociągał ze sobą ryzyko pożaru (pamiętajmy, że ropa naftowa to substancja wysoce łatwopalna). Na drodze poszukiwań alternatywnej substancji piorącej rozpoczęto stosowanie odplamiaczy bazujących na chlorze. Rozpuszczalniki chlorowe były stosowane na szeroką skalę aż do lat trzydziestych XX wieku, gdy rozpoczęto stosowanie innowacyjnych jak na tamten czas substancji piorących. Od tej pory, aż do dzisiejszych czasów, najpopularniejszym środkiem wykorzystywanym w praniu chemicznym jest tetrachloroetylen.

Czy pranie chemiczne jest bezpieczne dla środowiska?
Substancje stosowane w czyszczeniu chemicznym posiadają te wadę, że są toksyczne. Jednakże dzięki rozwojowi techniki pralniczej nowoczesne maszyny piorące stosowane we współczesnych pralniach chemicznych mają zdolność do utylizowania szkodliwych pozostałości bez szkody dla środowiska. Używane dziś rozpuszczalniki są o wiele bardziej bezpieczne i skuteczne niż środki stosowane u początków pralnictwa chemicznego. Takie preparaty pozwalają na bezpieczne i skuteczne usunięcie nawet najbardziej trwałych zabrudzeń.

Czym jest pranie chemiczne?
Sam proces prania chemicznego jest w zasadzie dość podobny do klasycznych metod pralniczych. Najważniejszą różnicę stanowi zastosowanie w miejsce wody rozpuszczalnika chemicznego. Do prania chemicznego wykorzystywane są nowoczesne pralki i pralko-suszarki, do których w kontrolowanych warunkach wlewa się rozpuszczalnik, po czym następuje standardowy proces prania.