Ekologiczna pralnia chemiczna – jak to zorganizować?
Pralnia chemiczna jest jedną z popularniejszych usług na polskim rynku pralniczym. Przede wszystkim dlatego, że mało kto u nas korzysta z pralni, by prać wszystkie swoje ubrania. Zwykle oddajemy te, które wymagają specjalnego traktowania i są podatne na zniszczenia: odzież wierzchnia, w tym puchowe kurtki, odzież skórzana, garnitury, garsonki, eleganckie suknie. A to właśnie ubrania, które wymagają najczęściej czyszczenia na sucho, czyli właśnie pralni chemicznej.
Jednak tradycyjna pralnia chemiczna jest miejscem, w którym praca może być bardzo szkodliwe ze względu na silnie trujące substancje i opary. Rzecz jasna stosowanie czyszczących środków chemicznych nie jest też obojętne dla środowiska naturalnego. Dlatego nieustannie trwają prace, których celem jest stworzenie bardziej ekologicznej pralni chemicznej.
Tego typu rozwiązania proponuje na przykład Sovrana – firma z dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku profesjonalnych usług pralniczych. Oto, co proponuje, by czyszczenie chemiczne było mniej uciążliwe dla środowiska naturalnego.
Mniej inwazyjne środki chemiczne – to podstawa. Zazwyczaj w czyszczeniu chemicznym stosuje się PER, czyli czterochloroetylen, który zastąpił powszechnie niegdyś używaną naftę. Jest to jednak środek silnie trujący. Dlatego coraz częściej używa się zamienników bezpieczniejszych dla środowiska. Są to przede wszystkim rozpuszczalniki węglowodorowe (Hydrocarbon), oraz rozpuszczalniki pozbawione halogenu (System K4). Pralnia chemiczna musi też przestrzegać bardzo rygorystycznych norm dotyczących przechowywania, transportu i utylizacji odpadów pozostających po procesie prania. Wszystkie odpady chemiczne muszą być przechowywane w certyfikowanych i bardzo szczelnych pojemnikach, oraz wywożone na odpowiednie miejsce składowania odpadów niebezpiecznych.
Bardzo ważną sprawą jest też wybranie odpowiedniego agregatu. Najmniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, ale i dla pracowników pralni jest agregat z obiegiem zamkniętym, bo dzięki temu rozwiązaniu nie ma już problemu trujących oparów. Opary te nie wydostają się z wnętrza agregatu – dzięki silnemu schłodzeniu są one skraplane, a następnie można je bezpiecznie usunąć. Znacząco poprawiło to warunki pracy w pralniach chemicznych.
Nadal trwają też badania i prace, których celem jest zaprojektowanie ekologicznej pralni chemicznej. Nowością jest stosowanie do czyszczenia odzieży płynnego silikonu – efektem jego rozkładu jest piasek, a więc substancja naturalna i bezpieczna dla otoczenia. Z analiz wynika, że czyści on bardzo skutecznie, a przy tym lepiej sprawdza się w przypadku delikatnej odzieży niż tradycyjne rozpuszczalniki używane w pralniach chemicznych.