Jak właściwie prać czarną odzież?

Większość z nas kocha czarne ubrania. W końcu czerń jest bardzo elegancka, a jej nieśmiertelna klasyka pozwala na łączenie jej w wielu zestawieniach. Niestety wyblakłe tkaniny nie są już tak efektowne. Posiadacze czarnych ciuchów znają doskonale ten koszmar, kiedy głęboka czerń z czasem zaczyna przypominać spłowiałą szarość. Co zatem zrobić, aby nasze ubrania wraz z zabrudzeniami nie traciły też swojego barwnika? Czy da się ocalić intensywność głębokiej czerni? Oto odpowiedzi.

Pranie czarnej odzieży przysparza tyle samo kłopotów co pranie białych ubrań. Podczas gdy białe rzeczy często żółkną i szarzeją, to czarne płowieją i zwykle tracą swój intensywny kolor. Na szczęście istnieje poradnik mówiący w jaki sposób prać czarną odzież, aby na długo zachowała ona swoją intensywną barwę. Jeśli nasze czarne ubranie zachwycało intensywną barwą kilka dni po zakupie, a po kilku praniach kolor przyblakł do odcieniu grafitu to znak, że źle o nie dbaliśmy. Oto, jak tego uniknąć.

Rzadsze pranie i lewa strona
Dobrą zasadą jest rzadsze pranie czarnej odzieży i choć może brzmieć to kontrowersyjnie, to przecież nie namawiamy nikogo do chodzenia przez tydzień w przepoconej bluzce. Nie mniej jednak fakty mówią same za siebie – im częściej prane ubranie, tym brzydszy kolor. Zauważcie, że pranie czarnych spodni po każdym założeniu nie ma sensu. Nie popadajmy jednak w przesadę, a zasada jest jasna i prosta – pierzmy ubrania tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, a kiedy już pierzemy to odwracajmy odzież na lewą stronę. Na tej stronie należy też suszyć ciuchy, dzięki czemu uchronimy ich kolor.

Nigdy nie susz na słońcu i pierz w chłodnej wodzie
Najczęściej popełnianym przez nas błędem jest suszenie czarnych ubrań w pełnym słońcu. O ile białym ciuchom może to służyć, to w przypadku ciemnych tkanin sprzyja to wyłącznie ich blaknięciu w bardzo szybkim tempie. Suszmy zatem czarne materiały w cieniu lub w pomieszczeniach, co uchroni je przez zbyt wysoką temperaturą prania, która nie służy ciemnym ciuchom. Najlepszym wyjściem byłoby pranie w zimnej wodzie, co jednak nie sprzyja usuwaniu zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Zastosujmy więc metodę złotego środka, a nasze czarne ciuchy pozostaną czarne i świeże.

Krótki cykl i specjalne środki
Ciemne ciuchy należy prać w możliwie najkrótszym cyklu. Otóż im mniej czasu w pralce spędzą, tym mniej barwnika utracą. Do prania powinniśmy używać specjalnych środków, ponieważ czarnym tkaninom nie służy klasyczny proszek do prania. Lepiej zdecydować się na płyn, najlepiej ten dedykowany czarnym ubraniom, który o wiele lepiej ochroni kolor naszych ciuchów.

Odrobina octu
W zachowaniu ciemnego koloru pomoże nam zwykły ocet. Wystarczy wlać 250 ml bezpośrednio do bębna pralki a nasza czarna odzież będzie doskonale chronione przed utratą koloru.