Czyszczenie chemiczne – co nowego w tej dziedzinie?

Czyszczenie chemiczne to jedna z podstawowych usług, z których korzystają klienci pralni. Dzisiaj nie potrzebujemy już bowiem biegać do pralni z każda sukienką czy koszulą – pralka automatyczna wypierze je równie dobrze, a prasowanie też przestało być problemem, od kiedy są nowoczesne stacje parowe. Coraz częściej w pralkach możemy wyprać też kurtki czy inne elementy odzieży wierzchniej.

Dlatego rdzeniem działalności salonów pralniczych jest to, czego do pralki nie wrzucimy, a więc te elementy garderoby, które mają na metkach oznaczenie „czyścić chemicznie bez użycia wody”. Zwykle dotyczy to wyrobów ze skóry naturalnej, zarówno licowej jak i zamszowej, odzieży jedwabnej, strojów bogatych w koronki, a także wyrobów wełnianych. Aksamit i jedwab na przykład raczej nie nadają się do kontaktu z woda. Do pralni trafia wiec odzież elegancka, wyjściowa – klientom zależy na tym, by wyglądała perfekcyjnie.

Dlatego – jak rekomendują doradcy z firmy Sovrana – aby odnieść sukces, trzeba oferować czyszczenie chemiczne na naprawdę wysokim poziomie. Saby zrealizować ten cel, warto zainwestować w nowoczesny sprzęt oraz wysokiej klasy rozpuszczalniki – czyszczenie chemiczne polega bowiem na tym, że w agregacie ubranie poddawane jest działaniu substancji chemicznych, które rozpuszczają zabrudzenia i umożliwiają ich usunięcie.

Jeśli chodzi o agregaty, to te nowoczesne pozwalają na znaczące skrócenie cyklu czyszczenia, przez co cały proces nie nadwyręża nawet delikatnych materiałów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że krótszy cykl oznacza, że możemy przyjąć i zrealizować więcej zamówień – a za tym idą wyższe obroty i większe zyski punktu usługowego. Nowoczesne agregaty do czyszczenia chemicznego to też sprzęty przyjaźniejsze dla środowiska. Uciążliwy problem trujących oparów udało się rozwiązać, tworząc agregaty działające na zasadzie obiegu zamkniętego. Opary z rozpuszczalników nie opuszczają więc wnętrza urządzenia – schłodzenie sprawia, że skraplają się do postaci płynnej i są odprowadzane do pojemnika.

Proekologicznym rozwiązaniem są też stosowane coraz częściej biodegradowalne rozpuszczalniki. Godne uwagi są szczególnie te oparte na bazie krzemionki, czyli substancji stuprocentowo naturalnej. Aby skutecznie czyścić odzież o różnym stopniu zabrudzenia, należy też zaopatrzyć się w duża liczbę specjalistycznych środków chemicznych. Są to nie tylko odplamiacze (różne plamy wymagają innych środków), ale też na przykład preparaty antymolowe, które chronią ubrania wełniane przed atakiem tych owadów, czy neutralizatory zapachów stosowane pod koniec cyklu czyszczenia. Jeśli zależy nam na skutecznym czyszczeniu, warto stosować też zapieracze, które wstępnie usuwają zanieczyszczenia, zanim rozpoczniemy właściwy proces czyszczenia chemicznego.

Wet cleaning – alternatywa dla czyszczenia chemicznego
W ramach wprowadzania w pralni nowoczesnych technologii warto też rozważyć włączenie do oferty czyszczenia w systemie wet cleaning, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego czyszczenia chemicznego. Dzięki innowacyjnym technologiom aksamit, jedwab, skóry czy koronki można czyścić w kąpieli wodnej – równie skutecznie usuwa się zabrudzenia, a jest to proces delikatniejszy dla tkanin, a także mniej obciążający dla środowiska naturalnego.

Marka Sovrana rekomenduje wprowadzenie do oferty systemu SoftWash oraz IBW – oba pozwalają na znaczące rozszerzenie zakresu usług świadczonych w pralni i na pewno wzbudzą duże zainteresowanie wśród klientów.