Jak otworzyć własną pralnię?

Prowadzenie własnej pralni chemicznej to biznes, który może się opłacać. Z tego względu wiele osób myśli o stworzeniu własnej pralni. Jednak aby to przedsięwzięcie faktycznie przyniosło oczekiwane rezultaty, do tematu należy podejść z głową. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej branży. Na szczęście branża pralnicza może stanowić idealny start dla tych, którzy dopiero wchodzą w świat własnego biznesu. Prowadzenie tego rodzaju działalności jest stosunkowo proste, ponieważ nie wymaga w zasadzie uzyskiwania żadnych pozwoleń. Wystarczy zatem zgromadzić odpowiedni kapitał, wybrać lokal, zgromadzić potrzebny sprzęt… i gotowe. Jednak rzeczywistość często wcale nie bywa aż tak sielankowa. Dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik dla osób, które są zainteresowane otwarciem własnej pralni chemicznej.

Ile kosztuje otwarcie pralni chemicznej?
Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie wszystkie osoby chcące wystartować z własnym biznesem, jest oczywiście „Ile mnie to wszystko będzie kosztować?”. Otwierając pralnię chemiczną musimy wziąć pod uwagę kilka czynników związanych z kosztami. Po pierwsze, na koszty prowadzenia takiej działalności składa się wysokość czynszu za lokal oraz opłaty za media. Kwota czynszu będzie zależna od lokalizacji naszego obiektu. Wiadomym jest, że za tzw. lepsze lokalizacje, gwarantujące najwyższą ilość potencjalnych klientów, zapłacimy najwięcej. Najbardziej dochodowe są te pralnie, które powstają w dużych miastach. Kolejnym czynnikiem są oczywiście koszty wyposażenia pralni, a więc wszystkie specjalistyczne urządzenia pralnicze, suszarki, urządzenia do prasowania itd. Ich koszt bywa różny, dlatego trudno jest oszacować łączną kwotę zakupu sprzętu. Poza tym czekają nas jeszcze opłaty związane z prowadzeniem księgowości, zakupem kasy fiskalnej i terminala płatniczego, założeniem konta firmowego i wyrobieniem pieczątki. Niezbędny będzie też zakup wysokiej jakości detergentów i środków czyszczących.

Dlaczego warto rozważyć uruchomienie własnej pralni chemicznej?
Osoby pragnące otworzyć własną działalność gospodarczą zastanawiają się, przede wszystkim jak uzyskać największy zysk z prowadzonej firmy. Pralnie chemiczne należą obecnie do najbardziej dochodowych działalności, ponieważ zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest ciągle dość wysokie. Z tego względu możemy liczyć na zadowalającą ilość klientów już na starcie. Klientami pralni chemicznych są zarówno osoby prywatne (zwłaszcza klienci o wyższym statusie majątkowym), jak i klienci instytucjonalni: hotele, restauracje, szpitale czy domy opieki. Pralnie chemiczne są i będą potrzebne, zatem istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten biznes po prostu przyniesie nam zysk.