Co warto zanieść do pralni chemicznej?

W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z pralni chemicznych. I chociaż same metody chemicznego czyszczenia odzieży sięgają już lat trzydziestych dziewiętnastego wieku, współcześnie przeżywają prawdziwy renesans. Żyjemy na coraz lepszym poziomie, towarzyszy nam także coraz większy poziom świadomości. Wiemy już, że niektórych rodzajów odzieży nie możemy tak po prostu wrzucać do pralki. Wiele tkanin wymaga specjalnego traktowania, ponieważ standardowe pranie mogłoby im po prostu zaszkodzić. Jedna z najczęściej pojawiających się wątpliwości dotyczy tego, jakie właściwie rzeczy powinno się oddawać do czyszczenia chemicznego. Aby ułatwić naszym czytelnikom to zadanie, postanowiliśmy stworzyć tekst na temat typów materiałów, które warto zanieść do pralni chemicznej. Zapraszamy do lektury.

Czytanie oznaczeń na ubraniach
Tak naprawdę dokładne przeczytanie znajdującej się na ubraniu metki stanowi już połowę sukcesu. Producenci umieszczają zalecenia odnośnie sposobu czyszczenia bezpośrednio ma metce, zatem wydaje się, że nie ma nic prostszego, niż po prostu przeczytanie tego oznaczenia. Oczywiście jest to prawdą – zapoznanie się z metką może rozwiać wiele naszych wątpliwości. Równocześnie pojawia się jednak pytanie, co zrobić, gdy np. odcięliśmy metkę lub gdy oznaczenie jest niewyraźne? Powinniśmy wiedzieć, że niektóre ubrania tak czy tak powinny być oddawane do czyszczenia chemicznego. Których materiałów to dotyczy?

Wełna
Pierwszym z materiałów, który nie nadaje się do czyszczenia na mokro, jest wełna. Chyba każdy z nas ma w swojej szafie ulubiony wełniany sweter lub płaszcz. Nie od dziś wiadomo, że wypranie wełny w wodzie może doprowadzić do powstania odkształceń na ubraniu. W tym przypadku doskonałą alternatywą jest właśnie pranie chemiczne.

Zamsz
Drugim materiałem, który dobrze jest poddawać czyszczeniu chemicznemu, jest zamsz. Ubrania zrobione z zamszu są wyjątkowo estetyczne – zwłaszcza wtedy, gdy poddamy je odpowiedniej pielęgnacji. Aby uniknąć odbarwień mogących powstać w trakcie prania na mokro, rzeczy z zamszu lepiej zanieść do pralni chemicznej.

Len, kaszmir, delikatna bawełna
Do prania chemicznego kwalifikują się także ubrania wykonane ze szczególnie delikatnych materiałów. Należą do nich przede wszystkim rzeczy z lnu, kaszmiru i niektórych odmian bawełny.

Ubrania wyjściowe
Rzeczy na specjalne wyjścia należą zapewne do najdroższych ubrań w całej naszej garderobie. Dlatego by uniknąć problemów z odkształceniem czy odbarwieniami mogącymi powstać przy praniu wodnym, najlepiej oddawać takie rzeczy do czyszczenia chemicznego. Pranie chemiczne jest idealnym rozwiązaniem w przypadku garniturów, sukni wieczorowych czy po prostu droższych ubrań, na których szczególnie nam zależy.