Pralnia chemiczna i pralnia wodna – jak powinny być wyposażone?

Pralnia wodna to najbardziej klasyczny wariant pralni. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie i w tego rodzaju zakładzie stosuje się zaawansowane technologicznie urządzenia oraz profesjonalne środki piorące i czyszczące, dzięki czemu możemy mieć pewność, że odzież oddana do prania będzie nie tylko perfekcyjnie czysta, ale też odpowiednio zakonserwowana, pozbawiona plam i niezniszczona.

Podstawowym urządzeniem w pralni wodnej są pralnico-wirówki – przypominają nieco zwykłe pralki domowe, jednak mają zdecydowanie większą ładowność a także bogatszy wybór programów, który umożliwia precyzyjne dopasowanie takich parametrów jak temperatura, obroty wirowania czy liczba płukań.

Niezbędne wyposażenie pralni wodnej to też suszarka, która może mieć podgrzew elektryczny, gazowy lub parowy. Ważne, by także w tym urządzeniu istniała możliwość dopasowywania parametrów. Profesjonalna suszarka powinna też posiadać czujnik wilgotności. Jeśli pralnia wodna przyjmuje do prania także pościel czy obrusy, niezbędnym wyposażeniem staje się magiel, który sprawia, że bielizna jest idealnie rozprasowana i złożona do zapakowania. Na tym etapie potrzebna będzie profesjonalna pakowarka do odzieży. Zwykle w pralniach pakuje się czyste i uprasowane ubrania folię lub specjalne worki, by ochronić je przez zabrudzeniem i zakurzeniem podczas transportu.

Ważnym elementem wyposażenia tradycyjnej pralni jest też stół do prasowania odzieży – na nim prasowane są rzeczy, których nie maglujemy, a więc przede wszystkim ubrania. Są one skonstruowane tak, by maksymalnie ułatwić manewrowanie żelazkiem, które jest znacznie cięższe i masywniejsze niż domowy sprzęt do prasowania. Dlatego stoły często wyposażone są w prowadnice, mają też funkcje nadmuchu i odciągu co sprawia, że można skutecznie wyprasować nawet mocno pogniecione ubrania. Warto też pamiętać, że profesjonalne żelazko używane w pralni musi mieć możliwość prasowania odzieży bardzo delikatnej.

Pracę związaną z przygotowaniem odzieży do wydania klientowi można znacząco przyspieszyć, używając manekina do formowania ubrania. Pozwala on błyskawicznie i bez użycia żelazka nadać pożądaną formę garniturom, koszulom, garsonkom i płaszczom. Znacząco przyspiesza to i ułatwia pracę personelu, dzięki czemu pracownicy mogą w czasie jednego dnia pracy przygotować do wydania więcej sztuk odzieży, a to przekłada się na wyższe zyski pralni.

Informacje na temat wyboru urządzeń do pralni wodnej a także ich specyfikacji technicznej oraz obsługi można uzyskać w firmie Sovrana, która od 20 lat działa w branży pralniczej i doradza firmom, które chcą otworzyć swój biznes w tej dziedzinie.